Хасковски ученици разгледаха Кирковото училище и Паскалевата къща

Ученици от две хасковски училища разгледаха две от изнесените експозиции на Регионалния исторически музей. Четвъртокласниците от ОУ „Шандор Петьофи“ бяха на посещение в Кирковото училище. Там е подредена експозицията „Хасковски будители“. Любознателните ученици научиха за трудния път, който е извървяло българското образование в техния град, докато се наложи. Как един даскал даже е загинал, само защото е преподавал на български език. Наред с това децата имаха възможност да видят част от мебелите, с които са били обзаведени домовете преди сто години.
Третокласниците от СУ „Паисий Хилендарски“ пък се запознаха с градския бит на хасковлии от средата на ХІХ век и началото на миналото столетие. Те с голям интерес разгледаха двуетажната къща на Паскал хаджи Райчев, която се намира на ул. „Янко Сакъзов“. Седнали на миндерите децата с интерес слушаха за живота на известния хасковски чорбаджия и благодетел, построил къщата си още по време на османското владичество. Домът му е горял четири пъти. Учениците с интерес разгледаха мястото на тайника, откъдето чорбаджи Паскал и семейството му са можели скришом да се измъкнат от къщата, ако ги нападнат разбойници. Не по-малък интерес предизвика и окачената на тавана диня на втория етаж на къщата.
Двете възрожденски къщи могат да бъдат посетени след предварителна заявка в музея.