Малки и големи шариха яйца в хасковския музей

За втора поредна година Работилница „Шарен Великден“ събра малки и големи в лекционната зала на хасковския исторически музей. Над 35 деца, подпомагани от техните родители, се учеха да боядисват яйца. Етнографите Диляна Пецова и Маргарита Цветанова им показаха различни техники за вапцане – с листенца, с восък, с памук, смесване на различни цветове.
Най-голямата група от 15 ученици бе от училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Жълти бряг. Макар че от музея бяха осигурени яйца за боядисване всяко от тях носете по още три. Те подариха на етнографките в музея и по букет нарциси, расли в екологична среда. Те бяха единствените, които съчетаха шаренето на яйца с разглеждането на две от експозициите в музея – „Етнография“ и „Археология“.
Децата научиха, че според християнската традиция яйцата се боядисват в четвъртък и събота. Първото винаги трябва да бъде боядисано в червено и се поставя пред иконата. Най-малките участници в работилницата бяха 4-годишната Криси и 3-годишния Дани.