Ценни икони от хасковския музей включени в изложба на Националната галерия

Две от най-ценните икони от колекцията на Регионалния исторически музей са включени в тематична изложба, която бе открита на 19 април в Националната галерия в София. Експозицията е под надслов „Вместо Ренесанс: Българското възраждане в изкуството – от иконата до светския портрет“. В изложбата са събрани на едно място икони и портрети на най-изтъкнатите възрожденски художници.
Хасковският музей е представен с две икони. Първата е „Богородица с младенеца“, изографисана през 1816 г. от иконографа Петре Димитров от Трявна. На другата е изобразен Свети Спиридон – закрилник на занаятчиите. Иконата е нарисувана през 1841 г. от одринския зограф Моско Велев.
На откриването на изложбата присъстваха Пенко Добрев – директор на РИМ-Хасково и Румен Георгиев – главен уредник отдел „История на България ХV-ХІХ век“ в музея. Хасковските икони, както и останалите художествени творби, могат да бъдат разгледани в Националната галерия до средата на юни.