Музеят събра в албум историята на хасковския футбол

„Футболът в Хасково през ХХ в.“ е най-новото издание на Регионалния исторически музей. Авторите на фотоалбума гл. уредник д-р Красимира Узунова и директорът Пенко Добрев проследяват историята на най-популярната игра през миналото столетие. Графичният дизайн и пред печата са дело на Антония Петрова.
Историята на футбола в града започва през 1911-та, когато Коста Жартов, ученик в колеж, донася първата топка. Според авторите през 1923 г. са създадени първите футболни отбори в Хасково – „Родопски сокол“, „Пантера“ и СК „Левски“. През 1947-ма футболните отбори се обединяват под общото име – „Динамо“. Малко по-късно първенството пък изцяло възприема съветския модел за игра по системата „пролет-есен“. В албума са проследени и трите влизания на хасковския отбор в елитната „А“ група.
На представянето днес на фотоалбума присъстваха дузина ветерани, играли с екипа на Хасково. Най-възрастният от тях бе Петър Геров, който е 90 години, почетният гражданин на Хасково и бивш капитан Костадин Латинов, Георги Александров, Росен Стратиев, Спас Петров, Григор Петров, Никола Костов, Таню Мешов, Атанас Атанасов, Димитър Зарев, Валентин  Маринов… Те споделиха спомени от славното минало на хасковския футбол, а всеки от тях получи като подарък по един фотоалбум. Той е издаден със съдействието на „Финакорп“ ООД.
Привържениците на най-популярната игра могат да си закупят „Футболът в Хасково през ХХ в.“ срещу символичната цена от 3 лева.