Играта „Търсачи на съкровища в музея“ отличена с наградата #ВМУЗЕЯСМЕ

Регионалният исторически музей в Хасково получи престижното отличие #ВМУЗЕЯСМЕ. Конкурсът се организира от фондация „Америка за България“, а домакин на четвъртото издание бе РИМ-Враца. Акцентът тази година бе върху работата с децата и развитието на туризма. На първо място бяха класирани три институции, всяка от която получи плакет и чек за 5000 лева. Представители на отличените получиха наградите си от директора на Регионалния исторически музей във Враца – Георги Ганецовски и програмния директор във Фондация „Америка за България“ – Юлиана Дечева. На церемонията РИМ-Хасково бе представен от директора Пенко Добрев и пиарът Антония Петрова. В 90-годишната си история това е първата награда, която музеят получава за работа с публики.
Хасковския музей бе отличен за образователната игра „Търсачи на съкровища в музея“, която е единствената в страната, пригодена да се играе и от деца от чужбина, ползващи английски език. По този начин миналата година решаваха загадки в музея ученици от Румъния, Турция, Франция и Гърция.
Самата игра стартира през есента на 2017 година и за по-малко от две години в нея се включиха над 1500 деца от Хасково и страната. Автори на „Търсачи на съкровища“ са Антония Петрова и Милен Вълчев, а за нейното успешно провеждане всеки път помагат и колеги Мария Ангелова и Маргарита Цветанова.

Междувременно Министерството на културата одобри проект на РИМ-Хасково за създаване на нови две нива на „Търсачите“ по тема „Музеят като образователна среда“. Изцяло новите издания ще бъдат представени през септември тази година.